Prezenty świąteczne część II

Ciąg dalszy pomysłów na własnoręcznie wykonywane prezenty bożonarodzeniowe. Ponownie jesteśmy przy temacie „kąpielowym”, bo to chyba najbardziej uniwersalne kosmetyki, jakie można przyrządzić, bez narażania się na to, że podarunek może być dla kogoś nieużyteczny. Tym razem przedstawię Wam przepis na cukrowy peeling do ciała oraz aromatyczną sól do kąpieli. Obydwa przepisy są bardzo proste, szybkie i można je dowolnie modyfikować wedle własnych upodobań. 

Peeling jest przygotowany na bazie cukry brązowego z dodatkiem lnu, który będzie zapobiegał powstawaniu podrażnień na skórze. W zależności od tego czy użyjecie cukru drobno- czy gruboziarnistego, peeling będzie delikatniej albo silniej ścierał naskórek. Do cukru i lnu dodałam niezwykle odżywczy olej makadamia, który świetnie się sprawdzi przy dogłębnym natłuszczeniu i nawilżeniu skóry. Jako że temat jest świąteczny, dodałam również świeży sok z pomarańczy oraz olejek eteryczny pomarańczowy, które nie tylko rozjaśniają skórę, ale również niezaprzeczalnie wprawiają mnie w świąteczny nastrój. Substancją nieobowiązkową w tej formulacji jest lecytyna sojowa, która zwiększa przenikanie związków odżywczych w głąb skóry, ale jeśli jej nie macie nic złego się nie stanie. Alternatywą peelingu na prezent jest przepis, który już się pojawił na blogu, czyli peeling na bazie mielonej kawy, który znajdziecie tutaj.

Przepis na sól do kąpieli jest jeszcze prostszy od peelingu. Ja użyłam różowej soli himalajskiej w postaci kryształków, która jest bogactwem soli mineralnych, a dla kontrastu kolorystycznego użyłam kwiatów lawendy. Możecie też użyć soli morskiej, którą możecie połączyć np. z płatkami róż. Żeby wzmocnić relaksacyjne działanie lawendy dodałam olejek lawendowy, a całość dodatkowo podlałam olejem makadamia, żeby jeszcze troszeczkę natłuścić skórę podczas kąpieli.

 Peeling cukrowy

Ilość: 200 ml (około 250 g)                 Czas przygotowania: 5 min                    Trudność: Łatwe 

Przygotuj: Miska plastikowa lub szklana o pojemności 1-2 l, łyżka, słoik szklany 200 ml, waga

Przepis

• Cukier brązowy     150,0 g
• Mielone nasiona lnu     20,0 g
• Olej makadamia     70,0 g
• Sok ze świeżo wyciśniętej połówki pomarańczy
• Lecytyna sojowa     10,0 g
• Olejek eteryczny pomarańczowy     15 krop

Do miski odważ cukier, mielone nasiona lnu, lecytynę i olej, wszystko dokładnie wymieszaj. Na koniec dodaj sok z połówki pomarańczy i olejek pomarańczowy a następnie przełóż do słoiczka. Mimo obecności fazy wodnej (sok z pomarańczy) peelingu nie trzeba dodatkowo konserwować, ponieważ przy tak dużym stężeniu cukry, żadne bakterie ani grzyby długo Nam się nie zalęgną.

prezenty bprezenty cprezenty d

Sól do kąpieli

Ilość: około 320 g                     Czas przygotowania: 3 min                     Trudność: Łatwe

Przygotuj: Słoik na 200-400 ml, najlepiej z szeroką szyjką (objętość uzależniona od rozdrobnienia soli, im drobniejsza sól tym mniejszy słoik), łyżka, waga, mała miseczka

Przepis

• Sól himalajska w kryształkach     ok 300,0 g
• Kwiat lawendy     4-5 łyżek
• Olej makadamia     10,0
• Olejek lawendowy     8 krop

Do słoiczka naprzemiennie wsypuj sól i kwiat lawendy, tak żeby powstały widoczne warstwy. W osobnej miseczce zmieszaj olej z olejkiem eterycznym i kiedy uzupełnisz  słoiczek, na górę wylej zawartość miseczki, zakręć słoi i gotowe.

prezenty eprezenty f

 

2 myśli w temacie “Prezenty świąteczne część II

Leave a Reply