Pomysły na świąteczne prezenty – mydełka

Pozostał niecały miesiąc do Świąt i jeśli myślicie o ręcznie robionych prezentach, to na pewno zaczęliście szukać już inspiracji. Na pewno możecie ich poszukać w moich zeszłorocznych, świątecznych przepisach (tutaj i tutaj), albo zaczerpnąć ze świeżej dawki pomysłów.

Mydełka są doskonałym prezentem, ponieważ bez względu na płeć, problemy skórne, naszą zażyłość z daną sobą, każdy może je użyć, chociażby jako mydełko do rąk. Kolejny powodem przemawiającym za mydełkami jest możliwość  ich wielorakiej modyfikacji. Poprzez wybór dodatków możemy skomponować mydełko o różnych właściwościach, kolorach i zapachach. Mydła można przygotować od podstaw, czyli połączenia roztworu zasad sodowej z odpowiednią proporcją tłuszczy. Jest to wersja na pewno trudniejsza, ale tak powstałe mydełka będą miały unikalne właściwości w zależności od składu. Niestety jest to wersja dużo bardziej pracochłonna i nie dla każdego. Po pierwsze, jeżeli nie czujesz się pewnie w kuchni i często coś rozlewasz, to lepiej zrezygnuj z produkcji mydła ponieważ zasada sodowa jest silnie żrąca i czasami pewne rzeczy warto odpuścić. Po drugie, mydła tworzone od podstaw potrzebują czasu na leżakowanie (średnio 6 tygodni), więc jeśli bardzo chcecie stworze swoje własne mydła to trzeba zacząć przygotowania ze sporym wyprzedzeniem.

Na szczęście istnieje także możliwość dla bardziej zabieganych i mniej zorganizowanych, czyli przygotowanie mydłka z gotowej bazy mydlanej. Jest to bardzo proste, ponieważ polega na rozpuszczeniu tejże bazy i dodaniu do niej odpowiednich składników wzbogacających. Najprościej jest użyć bazę glicerynową, którą kupisz bez problemu w sklepach z półproduktami. Podczas ogrzewania rozpuszcza się do płynnej postaci, którą możesz dowolnie modyfikować, a na koniec przelać do formy. Niestety jak dla mnie ma ona za dużo gliceryny przez co dość mocno przesusza skórę (gliceryna w niskich stężeniach działa nawilżająco, ale przy zawartości powyżej 10% „wysysa wodę ze skóry). Alternatywą dla baz glicerynowych są rozdrobnione mydła gotowe np. szare mydło, mydło marsylskie i każde inne sporządzone tradycyjnym sposobem. Te mydła rozpuszczają się w czasie ogrzewania, ale niezbędny jest dodatek wody, a ich struktura w czasie topienia jest raczej półstała niż płynna. W ten sposób uzyskasz mydełka, które według mnie są bardziej wartościowe, ale ta metoda jest trochę bardziej pracochłonna, wybór należy do Ciebie.

Przepis

Ilość: 3-4 mydełka                 Czas przygotowania: 1 godzina                    Trudność: Łatwe

Potrzebujesz: miseczkę 0,5 – 1 L, zlewkę 200 ml, łaźnie wodną (garnek z wodą), wagę z dokładnością do 0,1 g, młynek elektryczny / blender, nóż, łyżeczkę, łyżkę, silikonowe formy do pieczenia (u mnie różyczki).

Rozpuszczenie bazy mydlanej

• Baza mydlana rozdrobniona     130,0 g
• Woda przegotowana     150,0 g

Rozgrzej łaźnie wodną i w tym samym czasie rozdrobnij bazę mydlaną, początkowo nożem, a potem do postaci proszku w blenderze albo młynku elektrycznym. Im większe rozdrobnienie bazy, tym szybciej i łatwiej się roztopi. Sproszkowaną bazę mydlaną wsyp do miski i nałóż ją na garnek z wrząca wodą. Do zlewki odmierz mniej więcej 150 ml wody i stopniowo dodawaj do ciepłej bazy, od czasu do czasu ją mieszając. W zależności od rodzaju bazy jaką użyjesz, ilość wody może być inna, przy czym dodanie za dużej ilości spowoduje, że masełko po ostygnięciu będzie zbyt miękkie. Rozpuszczanie bazy może trwać około 30 – 40 minut, a jego konsystencja powinna być gęstsza od budyniu. Kiedy baza jest gotowa, zdejmij miseczkę z łaźni i przejdź do wzbogacania mydełek.

Jeżeli używasz bazy glicerynowej wystarczy, że pociętą nożem bazę (bez wody) rozpuścisz w misce na łaźni wodnej. Ten proces będzie szybszy.

Dodatki

Przygotuj sobie wcześniej dodatki, ponieważ baza zacznie szybko stygnąć i jednocześnie twardnieć. Wzbogacanie trzeba przeprowadzić dość sprawnie.

Mydełka przeciwtrądzikowe

• Węgiel aktywny w kapsułkach     10 kapsułek
• Masło kombo     1 łyżka
• Olejek eteryczny z drzewa herbacianego     80 kropli

Nad miseczką otwórz i wysyp zawartość kapsułek, proszek dodaj do rozpuszczonej bazy mydlanej i dokładnie wymieszaj łyżką. Następnie dodaj masło kombo, wymieszaj, a kiedy baza będzie miała temperaturę poniżej 40 °C dodaj olejek eteryczny, szybko wymieszaj i przełóż masę do silikonowych foremek, dokładnie ją upychając za pomocą łyżki lub palców.

mydełka

Mydełka oczyszczająco-peelingujące

• Spirulina w proszku     1 łyżka
• Korund mikrokrystaliczny     1,5 łyżki
• Olejek eteryczny z bergamotki     40 kropli
• Olejek eteryczny z pomarańczy     40 kropli
• Olejek eteryczny z cytryny     80 kropli

Do bazy wsyp spirulinę, korund i dokładnie wymieszaj. Kiedy temperatura bazy opadnie poniżej 40 °C dodaj olejki eteryczne, wymieszaj i przełóż masę do silikonowych foremek, dokładnie ją upychając za pomocą łyżki lub palców.

mydełka 1

Mydełka „after eight”

• Gorzkie kakao w proszku     1 łyżeczka
• Suszony liść mięty pieprzowej     1 łyżeczka
• Olejek eteryczny miętowy     40 kropli

Bazę podziel na dwie równe części. Jedną z nich zostaw na łaźni, a do drugiej dodaj kakao i przełóż do foremek silikonowych na połowę wysokości. Weź drugą część roztopionej bazy dodaj suszoną miętę i po delikatnym przestygnięciu olejek miętowy i przełóż masę na kakaowe mydełko dokładnie ją upychając za pomocą łyżki lub palców. Kolejność warstw jest dowolna.

mydełka 2

Mydełka kwiatowe

• Suszone płatki róży     1 łyżeczka
• Suszone płatki ślazu     1 łyżeczka
• Olejek eteryczny benzoe     40 kropli
• Olejek eteryczny geranium     30 kropli
• Olejek eteryczny palmarosa     30 kropli    

Do bazy dodaj płatki kwiatów, wymieszaj, a kiedy baza będzie miała temperaturę poniżej 40 °C dodaj olejki eteryczne, szybko wymieszaj i przełóż masę do silikonowych foremek, dokładnie ją upychając za pomocą łyżki lub palców.

mydełka 3

Pomysłów na wzbogacanie mydeł jest niezliczona ilość. Inspiracji możesz szukać na stronach sklepów zajmujących si wytwarzaniem i sprzedażą naturalnych mydełek.

1 myśl w temacie “Pomysły na świąteczne prezenty – mydełka

Leave a Reply