Najlepsze oleje dla wrażliwej i atopowej skóry dziecka

Kiedyś kiedy słyszeliśmy słowo olej, w głowie pojawiały się dwie opcje: olej słonecznikowy lub rzepakowy, ewentualnie oliwa z oliwek. Dziś olei jest mnóstwo, a każdy z nich różni się właściwościami i wchłanialnością. Ten szeroki wybór może przytłoczyć i spowodować złe dopasowanie oleju do rodzaju skóry. Oczywiście najistotniejsza jest jakość olei. Powinny być zimnotłoczone i nierafinowane, tak żeby podczas pozyskiwania ich z roślin, straciły jak najmniej dobroczynnych substancji odżywczych. Istotny jest też zapach. Naturalne oleje go posiada jako bardziej czy mniej wyczuwalny. Jeżeli jednak otworzycie buteleczkę i nie poczujecie nic, to najczęściej świadczy to o niskiej jakości oleju, pozbawionego większości substancji aktywnych podczas obróbki.

Podział olei

Możemy podzielić oleje w różnoraki sposób. Ja to zrobię ze względu na sposób używania.

Oleje bazowe

Oleje bazowe czyli takie, które nadają się do codziennej pielęgnacji, albo jako nośnik dla oleju o intensywnym działaniu.

  1. Olej jojoba – mój faworyt, uwielbiam go pod każdym względem. Tak naprawdę jest woskiem. Doskonale nawilża i zmiękcza skórę. Zawiera mnóstwo witamy E, A i F. Łatwo się wchłania i wzmacnia skórę przed utrata wody
  2. Masło Shea – kolejne bogactwo witamin (E i A), polifenoli, nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zmiękcza, regeneruje i natłuszcza skórę. Świetnie radzi sobie z łagodzeniem podrażnień. Wydaje się być dość twarde, ale po chwili ocieplania w rękach zaczyna się lekko topić. Mimo to, przy skórze podrażnionej takie rozcieranie może być nieprzyjemne. Najlepiej „zmiękczyć” je innym olejem.
  3. Olej ze słodkich migdałów / olej z pestek moreli / olej z pestek brzoskwiń – bardzo podobne w swoich właściwościach, dlatego umieściłam je razem. Niesamowicie delikatne naturalne emolienty. Bardzo dobrze nawilżają i natłuszczają skórę. Ich zapach jest również bardzo delikatny, co jest istotne przy wrażliwych nosach, którym większość naturalnych olei śmierdzi.
  4. Olej lniany – Dobrze regeneruje skórę. Zawiera dużo przeciwutleniaczy, witamin (A, D, E i K) oraz kwasy omega-3, -6 i -9. Nawilża skórę i długo na niej pozostaje.
  5. Olej z wiesiołka – Zawiera dużo kwasu gammalinolenowego (GLA). Doskonale sprawdza się przy suchej, łuszczącej się skórze u dorosłych jak i u dzieci. Łagodzi swędzenie i zmniejsza stany zapalne no i oczywiście świetnie nawilża i natłuszcza.

Oleje intensywnie działające

Oleje intensywnie działające moją więcej składników aktywnych. Możecie je stosować pojedynczo przy zaostrzeniach, albo rozpuścić w olejach bazowych jako wzmocnienie codziennej pielęgnacji. Możecie również miksować sobie oleje według uznania, żeby skumulować ich właściwości.

  1. Olej z czarnuszki – The best of the best – mój król olei. Ma bardzo intensywny zapach ze względu na dużą zawartość frakcji związków lotnych o silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwświądowych, a nawet przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Łagodzi odczyny alergiczne, świąt i pieczenie, a jego działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Świetnie sprawdza się przy pielęgnacji skóry z AZS, a także z trądzikiem
  2. Olej konopny – doskonale nawilża, zmniejsza świąt, podrażnienie i stan zapalny. Polecany przy wszelkich problemach skórnych. To wszystko dzięki odpowiedniej proporcji nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  3. Olej kokosowy – kolejny bardzo wnikliwie przebadany olej o właściwości przeciwzapalnych i łagodzących. Świetnie nawilża i regeneruje skórę. Zmniejsza ucieczkę wody przez skórę i doskonale się sprawdza jako naturalny emolient.
  4. Olej z nasion czarnej porzeczki – posiada bardzo wysoką zawartość kwasu gammalinolenowego (GLA). Działa przeciwzapalnie, łagodzi świąt i zmniejsza łuszczenie się skóry. Dodatkowo duża zawartość przeciwutleniaczy pobudza skórę do regeneracji.

Jak stosować oleje

Do kąpieli

Doskonały sposób na zmiękczenie skóry podczas kąpieli. Wystarczy dodać łyżkę oleju do wanny (ilość uzależniona jest od wielkości wanny). Minus jest taki, że powstają pływające oka na powierzchni wody. Można tego uniknąć dodając syntetyczny emulgator np. Sorbitan Laurate, Polyglyceryl-4 Laurate, Dilauryl Citrate, albo dodać domowy emulgator czyli np. przygotować papkę z mleka w proszku i oleju i taką postać dodać do ciepłej wody. Jeżeli macie alergię na produkty mleczne możecie też rozpuścić olej w niewielkiej ilości lecytyny sojowej.

Olejowanie

Olejowanie stało się ostatnio bardzo modne. Jest to nakładanie oleju na całe ciało, często też włosy i pozostawienie oleju do wchłonięcia. Warto to robić po kąpieli na wilgotną skórę, kiedy jest ona rozmiękczona. Olejowanie w praktyce sprawdza się u maluszków i dorosłych. U kilkulatka bywa już sporym wyzwaniem (spróbujcie wytłumaczyć pełnemu energii 5-latkowi, żeby przez 10 min się nie ruszał, albo potem łapcie po domu takiego śliskiego urwisa😂)

Miejscowo

Tu najlepiej sprawdzają się oleje intensywnie działające. Smarujemy zmienione, zaognione miejsca odpowiednim olejem, kilka razy dziennie. Tu również lepsze efekty osiągniemy, kiedy skóra była wcześniej rozmiękczona kąpielą.

Pojedyncze czy zmieszane

Możecie stosować pojedyncze oleje, ale jak je zmieszacie, możecie uzyskać jeszcze lepszy efekt. Właściwości danych olei się nakładają, a ich działanie się wzmacnia. Przy mieszaniu olei warto wybrać 1 olej bazowy i 2, maksymalnie 3 oleje intensywnie działające. Ja jestem dość niecierpliwa i często tak mam, że chciałabym mieć wszystko na raz tu i teraz, ale z doświadczeni wiem, że więcej nie znaczy lepiej i staram się panować nad moją wewnętrzną pokusą zmieszania wszystkiego co mam w domu w jedno mazidło.

Mieszając oleje możecie stworzyć płynną oliwkę albo maść o konsystencji bardziej lub mniej zbitej. Wypróbujcie w domu oliwkę do mycia KLIK , oliwkę nagietkową KLIK albo maść KLIK. Możecie też skorzystać z gotowego produktu (KLIK) – maści pielęgnacyjnej do skóry atopowej, która zawiera masło Shea, olej kokosowy, z czarnuszki, konopny i macerat z nagietka.

Oczywiście olei, które można stosować przy skórze atopowej i wrażliwej jest dużo więcej. Przedstawiłam Wam moich faworytów. Znacie? Stosowaliście? Podzielcie się swoimi ulubieńcami.

Asia

Leave a Reply