Kremowy peeling do stóp z nasionami truskawki

W marcowym wpisie na temat zmiękczającej soli do kąpieli (tutaj), obiecałam przygotować peeling do stóp. Z małym poślizgiem, ale w końcu jest – kremowy peeling do stóp, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, ochładzająco oraz przeciwobrzękowo. Oczywiście, poza tym działam peeling ściera martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką i elastyczną.

Przedstawiony przepis nie zawiera fazy wodnej, przez co nie musi być dodatkowo konserwowany, a konsystencja jest tłusta, ale jednocześnie kremowa. Podstawę tłuszczową stanowią tutaj macerat z morszczynu i arniki, które zmniejszają obrzęki i polepszają krążenie. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy wysoka temperatura często jest powodem opuchnięcia i odparzenia stóp. Przy pielęgnacji stóp bardzo pomocne są również masło kakaowe oraz lanolina, które silnie nawilżają i natłuszczają skórę. Olejki eteryczne z drzewa herbacianego i lawendy działają przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i zmniejszają potliwość stóp. Olejek z mięty pieprzowej działa przeciwobrzękowo oraz daje miłe uczucie chłodu. Zastosowane emulgatory oraz lecytyna sojowa zwiększają wchłanianie substancji aktywnych w głąb skóry oraz wpływają pozytywnie na konsystencję i rozprowadzenie peelingu. Czynniki peelingującym są zmielone nasiona truskawek, które możesz sama przygotować, albo kupić gotowe, co jest dużo szybszym sposobem. Jedną z wielu zalet jest to, że przepis jest bardzo prosty, przez co nic nie stoi na przeszkodzie żeby się za niego zabrać.

Przepis

Ilość: 60,0 g (50 ml)                            Czas przygotowania: 10 min                   Trudność: Łatwe

Przygotuj: Zlewka na 250 ml lub miseczka metalowa/porcelanowa, waga z dokładnością do 0,1 g, łaźnia wodna (garnek z wodą), łyżeczka, słoiczek na 50 ml.

• Macerat z morszczynu     11,0 g
• Macerat z arniki     10,0 g
• Masło kakaowe     13,5 g
• Lanolina     5,0 g
• Lecytyna sojowa     4,0 g
• GSM     3,5 g
• Alkohol cetylowy     2,5 g
• GSC     1,5 g
• Mielone pestki truskawek     10,0 g
• Olejek eteryczny z drzewa herbacianego     5 kropli
• Olejek eteryczny lawendowy     5 kropli
• Olejek eteryczny miętowy     4 krople

peeling truskawkowy 3

W zależności od tego co używasz, do miseczki lub zlewki odważ wszystkie składniki poza pestkami. Naczynie włóż do łaźni wodnej i podgrzewaj do czasu, aż substraty się roztopią i połączą. Po tym  czasie wyjmij naczynie, dodaj zmielone pestki truskawek i dokładnie wymieszaj. Po chwili, kiedy temperatura będzie spadać, mieszanina  zacznie tężeć. Dodaj w tym czasie olejki eteryczne, dokładnie wymieszaj i przełóż do słoiczka.

Jeżeli nie masz problemu ze spuchniętymi, „piekącymi” stopami, możesz podarować sobie olejek miętowy, który działa chłodząco. Z racji tego, że w receptura jest bezwodna, nie jest potrzebny konserwant, a mimo to peeling ma trwałość około 5-6 miesięcy.

Sposób użycia: Na zmoczoną stopę nałóż peeling w ilości laskowego orzecha. Masuj dokładnie stopę przez 5-8 min i opłucz ją. Czynność powtórz z drugą stopą.

peeling truskawkowy 1peeling truskawkowy 2

 

Leave a Reply